Co wpływa na czas doręczenia paczki?

Co wpływa na czas doręczenia paczki?

Firmy kurierskie kuszą jedną najważniejszą zaletą – mianowicie bardzo krótkim czasem dostawy. Przeważnie bowiem, większość paczek jest dostarczana do odbiorcy już na następny dzień i tym samym sam czas ich dostawy jest skrócony do minimum. Warto jednak wiedzieć, że bardzo wiele kwestii wpływa na ten czas i potrafi go znacznie wydłużyć, co nie jest w żaden sposób związane z powolną pracą samej firmy kurierskiej. Dla większości klientów jest to nagła i niespodziewana sytuacja, która potrafi zupełnie zepsuć dzień, w efekcie czego niektórzy tracą wówczas zaufanie do danego spedytora.
Typowe czasy dostaw

Większość firm kurierskich dostarcza paczki już na drugi dzień od nadania, dzięki czemu przesyłki pojawią się w miejscu odbiorcy w teorii już po kilkunastu godzinach. Czasami jednak sprawa nieco się komplikuje, gdyż termin dostaw zależy od wielu zmiennych. Warto poznać je zawczasu, aby nie być rozczarowanym tuż po otrzymaniu informacji o opóźnieniu. Co więcej, należy okazać firmie kurierskiej zrozumienie. Dla większości z nich termin dostawy paczki do adresata jest jedyną przewagą nad nieco wolniejszym działaniem Poczty Polskiej, która nie ma aż tak doskonale zaprojektowanego systemu logistyki w całym kraju i Europie. Większość opóźnień powstaje z winy sytuacji zupełnie niezależnych od firmy kurierskiej, dlatego warto je poznać.

Zbyt późne nadanie przesyłki

Zazwyczaj firmy kurierskie informują przed zawarciem umowy o planowanym terminie dostarczenia paczki, lecz bardzo wiele zależy od jej przekazania w ręce kuriera. Jeśli przesyłkę przekażemy zbyt późno do punktu nadania i odbioru, np. w godzinach wieczornych, to pracownik firmy spedycyjnej zjawi się po jej odbiór dopiero na drugi dzień i wówczas czas dostawy “na drugi dzień roboczy” będzie liczył się od właśnie tej chwili. To pierwszy problem, z którym borykają się nadawcy, dlatego warto zawczasu poznać godziny odwiedzin punktu przez danego kuriera, aby zostawić paczkę jeszcze przed jego pojawieniem się. Dzięki temu kurier dostarczy naszą przesyłkę do sortowni przed skończeniem pracy, a paczka będzie w stanie wyruszyć w dalszą podróż. Generalnie firmy kurierskie wyznają zasadę – im wcześniej, tym lepiej. Paczka zostawiona w godzinach porannych na pewno będzie obsłużona tego samego dnia.

Nadanie przesyłki w czwartek lub piątek

Weekendy nie wliczają się do czasu dostawy, dlatego firmy kurierskie w swoich regulaminach informują o dostawie na kolejny dzień roboczy. Dniem roboczym wedle przewoźnika jest dzień powszedni, dlatego nadanie paczki w piątek, nawet z samego rana, z pewnością będzie oznaczało jej dostarczenie w poniedziałek w następnym tygodniu. Jeśli jednak zależy nam na dostarczeniu paczki jak najszybciej, wówczas warto będzie wybrać usługę dodatkową polegającą na dostarczeniu paczki do odbiorcy w sobotę.

Problematyczny bywa niestety również czwartek. Jeśli nadamy przesyłkę w czwartek o późnej porze, już po odwiedzinach pracownika kurierskiego to nasza paczka będzie odebrana dopiero na drugi dzień i tym samym zostanie potraktowana jak przesyłka nadana w piątek i dostarczona w poniedziałek lub sobotę (po zamówieniu usługi dodatkowej). Warto zatem w przypadku końca tygodnia paczkę nadać w czwartek z samego rana, aby być pewnym jej dostawy w piątek.

Na czas dostawy wpływają również święta

Zgodnie z poprzednim punktem paczki są dostarczane do odbiorcy przeważnie na następny dzień roboczy, co w praktyce oznacza wyłączenie z czasu dostawy także świąt wolnych od pracy. To bardzo ważne, lecz na szczęście większość klientów jest tego świadoma i nadaje przesyłki tak, aby ominęły ten trudny okres. Nadanie przesyłki w dzień poprzedzający święta może wywołać jej zdecydowane opóźnienie, np. w przypadku bardzo długich świąt i wielu dni wolnych od pracy. W bardzo niesprzyjających warunkach łączących dni wolne z weekendem, może to spowodować nawet tygodniową obsuwę.

Wielkość paczki również wpływa na terminowość

Cały łańcuch dostaw jest niezwykle skomplikowany i zaprojektowany tak, aby jak najbardziej skrócić czas dostawy paczek. Niestety, w przypadku przesyłek dużych i niestandardowych sprawa wygląda nieco inaczej, a dostawa może się opóźnić o jeden dzień roboczy. Warto poznać genezę tego problemu. Pracownik firmy kurierskiej odbiera przesyłkę od nadawcy, po czym przekazuje ją do sortowni. Tam paczka zostanie załadowana do jednego z wielu samochodów dostawczych, które stale krążą między większymi miastami, a w miejscu docelowym przejmie ją kurier doręczający. Tak to wygląda w przypadku standardowych paczek, a w przypadku przesyłek niestandardowych oraz palet jest zupełnie inaczej. Ciężarówki przystosowane do przewozu wielkich paczek (powyżej 30 lub 50 kg) oraz palet wyjeżdżają z danego punktu zdecydowanie rzadziej, gdyż aby ich podróż opłacała się firmie kurierskiej muszą być zapełnione praktycznie w całości. Tego typu przesyłek nadaje się zdecydowanie mniej, co siłą rzeczy przekłada się na wydłużony czas dostawy o około 1 dzień roboczy. W praktyce firmy kurierskie dbają jednak o swoich klientów i przeważnie nawet tak wielkie przesyłki dostarczane są na drugi dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =