Hand of asia woman are receive a box from delivery man in delivery service concept

Czy rozmiar paczki ma wpływ na czas jej dostarczenia przez firmy kurierskie w Łodzi?

W kolejny poradniku sprawdzamy, czy wielkość i waga paczki mają jakiś znaczący wpływ na czas, jaki upływa pomiędzy odebraniem jej od nadawcy i dostarczeniem do odbiorcy, czy też jest to bez większego znaczenia. Pytanie to zapewne zadaje sobie wiele osób, które zamawiają większe i cięższe towary w internecie. Zastanawiamy się wtedy, czy ci którzy kupują rzeczy mniejsze i lżejsze szybciej dostają swoje przesyłki, czy też może jest odwrotnie. Sprawdźmy więc, jak jest w rzeczywistości.

Sposób przewozu przesyłki

Wielkość i waga paczki, która ma do nas trafić, może istotnie mieć pewien wpływ na czas dostawy. Wynika to przede wszystkim z tego, że różne rodzaje przesyłek są ładowane na ciężarówki, których zadaniem jest przewóz paczek na terenie całego kraju. Do jednego tira trafiają paczki o niskich gabarytach, do drugiego o średnich, do trzeciego te największe. Dzieje się tak w wielu firmach kurierskich dlatego, że dzięki temu można w nieco łatwiejszy sposób przeprowadzić późniejszy odbiór paczek w sortowni. Duży stopień automatyzacji powoduje, że przesyłki trzeba rozdzielić zarówno pod względem wielkości, jak i wagi. Jeżeli są one już wstępnie posortowane pod tym względem w momencie, gdy były ładowane do ciężarówek, to sortownia odbiorcza ma wiele mniej pracy, dlatego ten system jest często wykorzystywany. Tak więc istotnie, jeżeli dany kurier wykorzystuje taką właśnie metodę transportu dalekobieżnego przesyłek, to rozmiar i waga mogą mieć duże znaczenie, jeżeli bierzemy pod uwagę czas dostarczenia. Wszystko zależy od tego, czy w danym momencie zbierze się tyle paczek danego rozmiaru, by wypełniły całą ciężarówkę. Nie opłaca się bowiem wysyłać samochodu niezaładowanego w pełni. Paczki małe i średnie przesyłane są na tyle często, że nie jest to problemem. Ale w przypadku większych gabarytów przesyłki mogą zbierać się dłużej, zanim zapełni się cała naczepa ciężarówki. Wtedy czas dostarczenia istotnie może być dłuższy.

Jak przyspieszyć przewóz?

Wiemy już, że jeżeli zamawiamy w sieci coś dużego i ciężkiego, to może chwile potrwać zanim przesyłka do nas dotrze. Są jednak sposob, by ten problem ominąć. Najprościej jest wybrać taką opcję wysyłki, która zakłada gwarantowany termin dostarczenia na przykład w 24 godziny. Dzięki temu nawet jeżeli paczka jest duża, to firma wyśle ją do nas w taki sposób, by nie trzeba było czekać. Dla takich przesyłek stosuje się inną metodę logistyczną, mianowicie przewożone są one mniejszymi ciężarówkami lub autami dostawczymi pomiędzy sortowniami. Dzięki powyższemu mamy zagwarantowany szybszy termin dostarczenia. Jeżeli jednak nie chcemy dopłacać do droższej przesyłki, to jest jeszcze jedna możliwość. Kupujmy duże towary wtedy, gdy bardzo dużo ludzi robi różne zakupy przez sieć, na przykład przed świętami. Paradoksalnie może to bardzo przyspieszyć dostawę, ponieważ dzięki dużej liczbie klientów samochody ciężarowe przewożące towar na duże odległości napełniają się szybko w sortowniach i ruszają od razu w trasę, zamiast oczekiwać aż pojawi się odpowiednio duża liczba przesyłek. Jednak z drugiej strony nie zawsze łatwo jest wyczuć ten okres, dlatego najpewniejsza jest jednak opcja pierwsza – wybór opcji wysyłki z gwarantowanym terminem dostawy.

Odpowiadając na nasze tytułowe pytanie, trzeba jasno powiedzieć, że owszem, gabaryty przesyłki mogą mieć znaczny wpływ na czas jej dostarczenia. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy wybieramy zwykłą, najtańszą formę wysyłki w danej firmie, bez gwarancji czasu dostawy. Jeżeli nie chcemy czekać, to najlepiej jest dopłacić kilka złotych więcej i mieć pewność, że paczka trafi do nas na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 5 =