Czy w okresie świąt należy spodziewać się opóźnień dostarczenia paczki

Czy w okresie świąt należy spodziewać się opóźnień w dostarczeniu paczki?

Święta to bardzo trudny okres dla firm spedycyjnych. Nadawanych jest wówczas zdecydowanie więcej przesyłek niż w typowy dzień powszedni i tym samym pracownicy muszą sprostać oczekiwaniom klientów. To także dni lub tygodnie, w których firmy kurierskie zarabiają najwięcej, dlatego zarząd przykłada do tego tematu bardzo wiele uwagi i już pół roku wcześniej decyduje wraz z innymi pracownikami o sposobie obsługi nadchodzących świąt. Klienci wysyłają prezenty dla swoich bliskich i kupują je w internecie, który staje się coraz częściej wybieranym sposobem na zakupy. Trend ten będzie przybierał na sile w kolejnych latach, co też muszą wziąć pod uwagę firmy kurierskie.

Jak do świąt podchodzą firmy kurierskie?

Każda firma kurierska prowadzi bardzo skomplikowany i dokładny dziennik, za pomocą którego wyspecjalizowani pracownicy przeprowadzają trudne analizy. Zazwyczaj tyczą się one trendów w dziedzinie nadawania paczek, sposobów obsługi czy ilości zamówionych paczek w okresie świątecznym w ostatnich latach. Dzięki rozbiciu takich zestawień na części pierwsze, firmy kurierskie są w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić zapotrzebowanie na najbliższy rok. Duże marki prowadzą również wyspecjalizowane badania, które mają wykazać wpływ zakupów internetowych na działanie tradycyjnych sklepów. Połączenie tych elementów pozwala bardzo dokładnie oszacować ilość paczek, które zostaną nadane w trakcie świąt.

Co wysyłamy w paczkach w okresie świąt?

Warto zwrócić uwagę między innymi na zawartość świątecznych paczek. Większość to zamówienia ze sklepów internetowych, w których znajdują się prezenty dla bliskich lub dla nas samych. Zazwyczaj to przedświąteczny okres jest najgorętszy w biznesie internetowym i to od niego zależy bilans całorocznych zysków, dlatego na każdym kroku spotyka się wówczas reklamy i banery, które mają namówić klientów na skorzystanie z oferty danego sklepu. To dodatkowo nakręca i tak już wysoką sprzedaż. Właściciele firm zamawiają zdecydowanie więcej towaru i liczą na sprzedaż oraz generowanie dużych zysków. To powoduje, że firmy kurierskie stają przed bardzo dużymi kłopotami logistycznymi, gdyż muszą stworzyć doskonałą siatkę połączeń i dostarczyć odbiorcom paczki na umówiony wcześniej czas.

Czy w święta występują opóźnienia?

Warto pamiętać, że w okresie przedświątecznym oraz świątecznym występuje bardzo wiele dni wolnych, które zdecydowanie spowalniają otrzymanie paczki przez adresata. Co więcej, wielu pracowników decyduje się wówczas na wzięcie urlopu i zaplanowanie bardzo długiego okresu wypoczynkowego. Firmy kurierskie doskonale o tym wiedzą, dlatego dostarczają paczki z niewielkim opóźnieniem, lecz informują o tym swoich klientów jeszcze przed czasem nadania. Zdarza się jednak, że opóźnienie występuje nagle i bez niczyjej winy.

Wszyscy obecni pracownicy podczas świąt pracują pełnią sił, dlatego starają się za wszelką cenę dostarczyć do odbiorcy każdą paczkę. Zdarza się jednak, że nie są w stanie fizycznie tego dokonać i klienci reklamują usługi i wyrażają swoje poirytowanie daną sytuacją. Kurierzy doręczający otrzymują do dostarczenia w ciągu dnia nawet 100 paczek o różnych rozmiarach, co przy wpływie korków i dużych odległości między odbiorcami jest w praktyce zupełnie niemożliwe. Zdarza się wówczas sytuacja, że paczki wracają do sortowni, by zostać zabrane na drugi dzień ponownie w celu dostarczenia.
Równie gorący okres przeżywają wszyscy pracownicy sortowni oraz magazynów czy hubów lotniczych, gdyż mają do rozdysponowania wielokrotnie więcej przesyłek niż podczas standardowych dni. Często zdarza się, iż pracownicy pracujący pełnią swoich sił na dwie zmiany nie są w stanie przekierować wszystkich przesyłek, przez co mogą powstać niewielkie opóźnienia w dostarczeniu ich do adresata. Firmy dbają jednak o zadowolenie swoich klientów, dlatego często mobilizują do pracy świątecznej większą liczbę pracowników, a także przyjmują nowych, którzy będą mogli pomóc w tym bardzo trudnym, lecz także bardzo cennym dla przewoźników okresie.

Czy opóźnienia da się zaplanować?

Większość firm kurierskich corocznie publikuje pewne informacje prasowe na temat trybu pracy podczas nadchodzących świąt. Są w nich zawarte bardzo praktyczne informacje, które ułatwią wysyłkę i pozwalają na dobre zaplanowanie. Firmy spedycyjne umieszczają tam między innymi daty dni wolnych od pracy oraz daty, w których ilość pracowników będzie niewystarczająca do obsługi zwiększonej ilości paczek. U firm większych i bardziej obleganych z pewnością pojawią się praktyczne przykłady, które umożliwią klientowi przewidzenie daty dostarczenia paczki do adresata.
W okresie świąt zdarzają się opóźnienia, przeważnie jednak niezależne od przewoźnika. Bardzo duża ilość paczek w połączeniu ze zmniejszoną liczbą pracowników może zwiastować kłopoty w terminowości, lecz nie są to problemy duże i bardzo trudne. Przeważnie opóźnienia wynoszą jeden dzień roboczy i nie obejmują dni ustawowo wolnych od pracy, dlatego w praktyce paczki docierają do adresata w kilka dni po nadaniu. Warto jednak być wyrozumiałym dla firm kurierskich i zrozumieć ich stanowisko oraz trudności związane z obsługą wielu tysięcy paczek w okresie świątecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =