Czym kurierzy w Łodzi dostarczają przesyłki?

Nadawanie przesyłek krajowych i międzynarodowych to popularna forma transportu różnego rodzaju paczek. Z tej formy komunikacji korzystają zarówno prywatne osoby, jak i firmy prowadzące sprzedaż różnorodnych towarów. Wydawać by się mogło, że niewielki bus, który przyjeżdża odebrać nadaną paczkę to jedyna forma transportu, z jakiej ma okazję skorzystać dana przesyłka. Tymczasem logistyka firm kurierskich opiera się na wielu pojazdach, które cechuje odmienna charakterystyka. Czym więc paczki transportowane są między poszczególnymi etapami doręczenia?

Trasa pokonywana po nadaniu

Osoba nadająca paczkę ma możliwość pozostawienia jej w punkcie zlokalizowanym w bazie kurierskiej lub nadanie poprzez Internet. W przypadku drugiej z opcji, po przesyłkę pod dany adres wysyłany jest kurier obsługujący teren nadawcy. Wówczas paczka odbierana jest przez przystosowane do transportu busy typu blaszanego, których pojemność to około pięć palet (między innymi Fiat Ducato) lub mniejsze samochody transportowe, które są w stanie zmieścić paczki o objętości od 1-2 palet (na przykład Fiat Doblo). W ten sposób nadane paczki trafiają do magazynu terenowego, skąd za pomocą samochodów ciężarowych wysyłane są do sortowni. Po odpowiednim segregowaniu przesyłka ponownie trafia na auto ciężarowe i transportowana jest do odpowiedniego magazynu terenowego, skąd dostarczona zostanie odbiorcy.

Dystrybucja do miejsca doręczenia

W momencie wydania przesyłki z magazynu do nadawcy trafia ona do aut kurierskich. Te różnią się od siebie w zależności od rodzaju firmy, terenu, do którego trafić ma paczka, czy jej gabarytu. Najczęściej kurierzy dostarczają przesyłki blaszanymi busami (Fiat Ducato, Mercedes Sprinter) lub mniejszymi autami z ładowną paką (Fiat Doblo, Renault Kangoo). Są one przystosowane do pokonywania znacznych odległości, posiadają dużą objętość paki, a wysokie podwozie pozwala pokonywać ciężko przejezdne drogi. W miastach kurierzy poruszają się niekiedy na skuterach, co ograniczyć ma czas spędzany w korkach. Jest to jednak rozwiązanie spotykane rzadko, z uwagi na brak odpowiedniej wielkości paki, umożliwiającej zabranie kilku paczek jednocześnie. Przesyłki o ponadprzeciętnych rozmiarach nadawane i transportowane są autem z kontenerem i windą. Pozwala to na ich sprawniejszy załadunek i rozładunek zarówno w magazynie, jak i pod adresem doręczenia.

Nie tylko do domu odbiorcy

Warto pamiętać, że rozwój w obszarze doręczeń przesyłek spowodował, iż coraz częściej adresaci decydują się na samodzielne odebranie paczki z określonego punktu doręczeń. Wówczas kurier, który w ramach obowiązków zawodowych wykonuje pracę na danym terenie przy pomocy auta służbowego (najczęściej busa typu blaszak) dostarcza paczkę na stację benzynową, do kiosku, czy sklepu, który zajmuje się dystrybucją przesyłek do ostatecznych odbiorców. W tym przypadku więc przesyłka dociera do finalnego adresata samochodem, którym w ramach pracy posługuje się kurier na danym terenie.
W zależności od terenu pracy kuriera, wielkości paczki, a także firmy kurierskiej, która zobowiązana jest do dostarczenia przesyłki transportowana jest ona za pomocą różnych pojazdów. Najczęściej ostateczna trasa paczki pokonywana jest przez blaszane busy, mogące przetransportować łączny ładunek o pojemności około 5 palet. Rzadziej spotykane skutery kurierskie, czy duże kontenery z windą to rozwiązania stosowane jedynie w niektórych rejonach kraju. Firmy kurierskie dbają, by ich pracownicy poruszali się starannie oznakowanymi pojazdami, tak by odbiorca nie miał wątpliwości co do organizacji świadczącej mu usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − jedenaście =