Gdzie najtaniej nadasz paczkę w Łodzi?

Niewątpliwie usługi kurierskie są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy kupują lub sprzedają w internecie. Całkiem często sklepy internetowe oferują nam różne oferty kurierów. Dla wielu z nas najistotniejszym parametrem podczas wyboru firmy kurierskiej będzie cena usługi. Jeśli nadajemy paczkę, bo na przykład sprzedajemy produkt w internecie, to nie za bardzo interesuje nas, jak długo będzie trwała realizacja zamówienia. Bardziej ciekawi nas to, żeby za usługę nie przepłacić.

Na wstępie warto wspomnieć, że ceny usług kurierskich są bardzo zróżnicowane. Firmy kurierskie to przedsiębiorstwa prywatne, więc koszt usług może gwałtownie się zmieniać i być zależny od wielu czynników. Na polskim rynku działa bardzo dużo prywatnych firm świadczących usługi kurierskie. Do najpopularniejszych należą między innymi: DHL, DPD, GLS, UPS, FedEx czy wszystkim dobrze znany Pocztex i InPost. Ponieważ usługi kurierskie są dzisiaj bardzo popularne istnieje wiele internetowych rankingów, na których konsumenci mogą oceniać usługi świadczone przez polskich kurierów.

Ranking usług kurierskich

Firmy kurierskie są oceniane przez internautów pod wieloma aspektami. Nic dziwnego, że ludzie przykładają ogromną wagę do jakości świadczonych usług. Każdy chce, aby jego przesyłka dotarła na czas i była w nienaruszonym stanie. Dlatego przed wyborem firmy, której powierzymy nasze paczki, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi statystykami. Wiadomo, że to tylko statystyki, a większość przypadków może być niezależna od firmy kurierskiej. Na przykład zniszczenie przesyłki może być spowodowane złymi warunkami pogodowymi, lub niedokładnym zabezpieczeniem paczki. Wypadki zdarzają się nawet najlepszym firmą. Mimo to warto lekko wgłębić się w temat zanim nadamy paczkę.

Dobrym źródłem informacji na temat firm kurierskich może być badanie przeprowadzone przez Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA). Jest to niezależny instytut badawczy, specjalizujący się w badaniach konsumenckich. Testy są przeprowadzanie tak zwaną metoda „mystery shopperów” (ang. Tajemniczych klientów).W badaniu wykorzystano ogólnopolski panel tajemniczych klientów do których w pierwszej fazie wysłano przesyłki z siedziby PIBJA. W drugiej fazie testu tajemniczy klienci zamawiali kurierów (lub korzystali z punktu wysyłkowego) i wysyłali przesyłki do biura PIBJA. Na podstawie tych badań i ocen internautów utworzono statystykę, która przestawia się następująco.

Pod względem jakości świadczonych usług najlepiej wypadł UPS, na drugim miejscu stał DHL, a zaraz za nim InPost. Aby test przeszedł pomyślnie zarówno karton, jak i zawartość  opakowania musiała dotrzeć do odbiorców w stanie nienaruszonym.

Jeśli badamy czas realizacji przesyłki to bezwarunkowo zwycięzcami zostali DHL i DPD, którzy zrealizowali zamówienia w podobnym terminie. Te firmy osiągnęły imponujący wynik, bo aż, a może tylko jeden dzień roboczy. Na podium zachował się UPS, który sfinalizował zamówienie jeden dzień po konkurentach.

Najistotniejszy parametr sprzedawców – cena

Cena dla większości użytkowników sklepów internetowych, lub sprzedawców jest bezwarunkowo najistotniejszą właściwością, według której podejmiemy decyzję. Słusznie, przecież jeśli sprzedajemy w internecie, naszym celem jest zarobek, a nie szybki czas dostawy. Warto zaznaczyć, że koszt przesyłki jest związany z odległością na jaką paczka ma być wysłana i może się często zmieniać w różnych firmach świadczących usługi kurierskie. Różne firmy mogą mieć też znacznie różniące się ceny, jeśli chodzi o dostarczenie paczek za granicę. Warto mieć to na uwadze przed dokonaniem wyboru.

Kto jest najtańszy?

PIBJA badając cenę usług, podzieliło analizę na wysyłki w obrębie Polski i na te za granicę. W sumie wysłano 20 paczek przypadających na każdą firmę. Ponieważ koszt przesyłki jest zależny od wagi i rozmiaru paczki równomiernie rozłożono zadania pomiędzy firmy kurierskie. Rozmiary i waga paczek prezentują się następująco:

  • do 1 kg (20 cm x 10 cm x 10 cm)
  • do 2 kg (30 cm x 20 cm x 20 cm)
  • do 5 kg (50 cm x 30 cm x 15 cm)
  • do 10 kg (60 cm x 40 cm x 40 cm)
  • do 20 kg (80 cm x 50 cm x 30 cm)

Niech wygra najtańszy

Najtańsze przesyłki – w obrocie krajowym, jak i zagranicznym – osiągnął Inpost. Zdobywając 93 punktów (na 100 możliwych). Na drugim miejscu uplasował się DHL (81 punktów), a na trzecim DPD (76 punktów). Jeśli chodzi o wynik całych badań to najlepszy pod względem sumy punktów we wszystkich kategoriach zwyciężyła firma DHL, zdobywając 88,5% punktów. Usługi tego kuriera zostały szczególnie dobrze ocenione pod względem czasu realizacji zamówienia. Drugie miejsce zajął InPost (86,3%). A na trzecim miejscu utrzymał się UPS.

1 komentarz do “Gdzie najtaniej nadasz paczkę w Łodzi?

  1. Ja zazwyczaj nadaje paczki w Epaka na Piłsudskiego, aczkolwiek wiem że maja też inne punkty w mieście.
    Miła, profesjonalna obsługa, można wybrać spośród wielu kurierów, a do tego przystępnie cenowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 3 =