Jak dużą paczkę można nadać u kuriera?

Jak dużą paczkę można nadać u kuriera?

Nadawanie paczek w firmach kurierskich jest stosunkowo łatwe i przyjemne, ale problem zaczyna się w chwili wysyłki rzeczy bardzo dużych i ciężkich. Większość przewoźników dopuszcza możliwość nadawania przedmiotów masywnych i o dużych wymiarach, ale zaostrza je wieloma wymogami. Najważniejsze są wymiary, które nie mogą zostać przekroczone oraz waga, od której również zależy cena i możliwość wysyłki. Z problemami wyboru właściwej firmy kurierskiej zetknie się większość osób, które chcą nadać narty, długie produkty reklamowe czy meble. Często okazuje się, że ich wysyłka jest niemożliwa i jedyną formą dostawy może okazać się transport prywatny.

Przesyłka standardowa czy niestandardowa?

Warto pamiętać, że każda firma kurierska dzieli przesyłki na standardowe oraz niestandardowe. Zaklasyfikowanie konkretnej przesyłki do którejś grupy jest wypadkową wagi oraz wymiarów, które decydują także o terminie dostawy. Każda firma ma zupełnie różne wymogi względem paczek i tym samym nie istnieje jedna, jedyna forma klasyfikacji. Z tego względu należy poznać wszelkie kwestie jeszcze przed zawarciem umowy lub skorzystać z usług platformy kurierskiej, takiej jak epaka.pl, która wybierze firmę kurierską na podstawie wpisanych wymiarów oraz wagi. Można je również oczywiście wyliczyć samemu, korzystając z informacji dostępnych na stronie każdego przewoźnika, ale wynik może być obarczony błędem.

Co więcej, niektóre firmy dysponują także możliwością wysyłki paczki na palecie o wadze dochodzącej nawet do 700 kg, dzięki czemu można za jej pomocą przesłać praktycznie wszystkie przedmioty. Należy jednak mieć świadomość, że koszt nadania przesyłki paletowej jest zdecydowanie wyższy niż standardowej lub niestandardowej, ze względu na trudności wynikające z jej obsługi oraz składowania. Czasami jest to jednak jedyna opcja, dlatego warto ją wziąć pod uwagę przy wysyłce rzeczy bardzo ciężkich i skrajnie nieporęcznych, których kurier nie będzie w stanie obsłużyć własnoręcznie.

Z wysyłką jakich przedmiotów jest duży problem?

Największy problem mają firmy, które wysyłają przedmioty duże, lecz jednocześnie stosunkowo lekkie. Wówczas wybór przesyłki paletowej będzie zupełnie nieopłacalny i nieuzasadniony ekonomicznie. Są to rzeczy takie jak produkty reklamowe, artykuły budowlane i niektóre narzędzia, a także elementy konstrukcyjne budynków. Równie trudne może być nadanie długich nart czy innych akcesoriów służących do sportu, jak deski surfingowe czy kajaki. Co ciekawe, wbrew pozorom wysyłka produktów o nie tylko dużych wymiarach, lecz również bardzo wysokiej wadze jest zdecydowanie łatwiejsza, gdyż bardziej się opłaca. Taka sytuacja następuje przy wysyłce dużego sprzętu AGD jak pralki, lodówki czy zmywarki.

Jakie są maksymalne wymiary przesyłek?

Każda firma kurierska ma zupełnie inaczej zaprojektowany łańcuch dostaw, dlatego należy dokładnie zapoznać się z wymogami poszczególnych przewoźników. Różnice sięgają bowiem nawet kilkudziesięciu centymetrów oraz kilkudziesięciu kilogramów wagi i często od właśnie tych detali może zależeć zasadność wysyłki za pomocą danej firmy kurierskiej. Aktualna oferta większości wiodących firm dostępnych na polskim rynku prezentuje się następująco:

  • Standardowa paczka krajowa DPD – maksymalna waga nie może przekroczyć 31,5 kg, maksymalna długość wynosi 175 cm, a wynik dodawania wysokości, szerokości oraz długości nie może przekroczyć 300 cm. Liczy się także sposób pakowania. Z przesyłki nie może wystawać żaden element, gdyż to od niego będzie liczyć się jej wielkość i zostanie wzięty pod uwagę podczas wyceny. W paczce niestandardowej maksymalna długość wynosi 250 cm, a suma dodania wysokości, szerokości oraz długości nie może przekroczyć 300 cm. Paletą można nadać produkty o łącznej wadze (wraz z paletą) 700 kg na podstawie 80 x 120 cm. Wysokość palety wraz z ładunkiem nie może przekraczać 180 cm.
  • Standardowa przesyłka DHL – maksymalna waga obsługiwana przez tego przewoźnika to 31,5 kg. Wymiary długości, szerokości oraz wysokości nie mogą przekroczyć kolejno 120 cm, 60 cm oraz 60 cm, a ich suma może wynosić maksymalnie 240 cm. Przesyłka niestandardowa wedle firmy DHL oznacza wagę maksymalną 31,5 kg, długość od 120 cm do 200 cm oraz sumę wysokości, szerokości oraz długości wynoszącą maksymalnie 300 cm. Na palecie euro można umieścić do 1000 kg towaru wraz z samą paletą, a łączna wysokość nie powinna przekroczyć 200 cm.
  • W firmie FedEx przesyłka standardowa obejmuje wagę do 35 kg oraz wymiary: długość maksymalna 150 cm, pozostałe boki nie dłuższe niż 70 cm. Liczy się także suma dwóch najdłuższych boków, która nie powinna przekraczać 180 cm. W przesyłce niestandardowej można nadać produkty o łącznej wadze z opakowaniem 70 kg oraz maksymalnej długości 200 cm. Wynik dodania długości, wysokości oraz szerokości nie może przekraczać 300 cm.
  • W UPS waga przesyłki standardowej nie może przekroczyć 30 kg, maksymalna długość 120 cm, a szerokość i wysokość kolejno po 80 cm. Suma wszystkich boków nie powinna przekroczyć 330 cm cm, a na wynik składa się najdłuższy bok, dwukrotność szerokości oraz dwukrotność wysokości. Waga przesyłki niestandardowej nie może przekroczyć 70 kg, a długość 270 cm. Co ciekawe firma DHL dysponuje usługą “Duża Paczka”, w ramach której można nadać przesyłki o maksymalnej sumie długości i obwodu wynoszącej 419 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 9 =