Jak samodzielnie nadać pierwszą paczkę

Jak samodzielnie nadać pierwszą paczkę

Nadawanie paczek jest zawsze trudne i dość angażujące, w szczególności dla osób, które robią to po raz pierwszy. Na rynku znajdziemy dziesiątki firm kurierskich, z których każda ma zupełnie inne zalety oraz wady, przez co wybór konkretnej bardzo często graniczy z cudem. Większość osób decyduje się wówczas na nadanie paczki w placówce pocztowej. Poczta Polska to bardzo dobrze znana firma, szeroko rozpowszechniona i obecna w praktycznie każdej miejscowości, nawet tej z kilkoma tysiącami mieszkańców. To oznacza, iż jest darzona zaufaniem, w czym także pomaga fakt, iż jest w pełni państwowa. Okazuje się jednak, że istnieją także inne marki, które oferują wysyłkę paczek w lepszej cenie i na lepszych warunkach. Jak zatem samodzielnie nadać pierwszą paczkę?

Od czego zacząć?

Na samym wstępie warto uzmysłowić sobie kilka kwestii. Firm spedycyjnych na rynku są dziesiątki, a każda z nich charakteryzuje się zupełnie odmiennymi cennikami oraz zakresem usług dodatkowych. Każda ma także inaczej zaprojektowaną stronę internetową, a cenniki oraz usługi dodatkowe są dość głęboko ukryte, co nie ułatwia zadania osobie, która nadaje paczkę po raz pierwszy. Najlepszym sposobem będzie skorzystanie ze strony platformy skupiającej wszystkie firmy kurierskie, gdyż wybór konkretnej marki ograniczy się do jednego kliknięcia, a wszystkie informacje będą wyświetlane na bieżąco podczas składania zamówienia.

Każda firma kurierska oferuje zupełnie inny zakres usług dodatkowych. Jedna, głównie dzięki ogromnej liczbie oddziałów oraz filii, może sobie pozwolić na dostarczenie paczki na drugi dzień roboczy w godzinach porannych. Inna z kolei umożliwia odbiór nadawanej przesyłki przez kuriera w miejscu zamieszkania nadawcy, a jeszcze kolejna służy pomocą w dziesiątkach punktów obsługi bezpośredniej. Przykładowo firma DPD umożliwia pozostawienie paczki w jednym z punktów Pick-Up, z kolei kurierzy FedEx odbierają paczki tylko i wyłącznie z miejsca zamieszkania nadawcy.

Na co zwracać uwagę podczas nadawania paczki?

Podczas składania zamówienia na realizację usługi spedycyjnej należy zwrócić uwagę między innymi na poprawny sposób pakowania. Warto zawsze kierować się dobrem paczki i stosować rozwiązania, które chronią zawartość przed zniszczeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością tekturowe pudełko, które dobrze zabezpiecza przedmioty umieszczone wewnątrz i jest przy tym stosunkowo niedrogie w zakupie. Trzeba jednak zwrócić dużą uwagę na dobór odpowiedniej wielkości. Przedmioty umieszczone w zbyt dużym pudełku mogą się poruszać wewnątrz i tym samym być narażone na uszkodzenia. Jeśli jednak nie ma możliwości na dobór idealnego rozmiaru, warto stosować nieco zbyt duże pudełko i całą wolną przestrzeń uzupełnić wypełniaczem. Mogą to być między innymi niewielkie pianki, a także woreczki z powietrzem. Obie te formy zabezpieczenia przesyłki są bardzo dobre i z pewnością sprawdzą się jako doskonała ochrona.

Każda paczka musi idealnie znieść trudy podróży między oddziałami firmy kurierskiej, dlatego powinno się ją dodatkowo zabezpieczyć np. taśmą klejącą lub folią stretch, a najlepiej tymi dwoma rozwiązaniami naraz. Warte uwagi są również specjalne taśmy spinające, które doskonale spełniają swoje zadanie w przypadku rzeczy bardzo ciężkich.

Czy warto zamawiać także usługi dodatkowe?

Większość przewoźników oferuje możliwość zamówienia usług dodatkowych. Wiele z nich zdecydowanie ułatwi cały proces wysyłkowy, a także zdecydowanie go przyspieszy lub dodatkowo zabezpieczy pakunek przed niektórymi sytuacjami. Warto wziąć pod uwagę między innymi dodatkowe ubezpieczenie, które pozwoli odzyskać pełną kwotę ubezpieczenia w sytuacji zagubienia lub uszkodzenia paczki przez spedytora. Należy jednak pamiętać, że większość firm kurierskich dysponuje opcją darmowego ubezpieczenia do pewnej kwoty – zazwyczaj od 50,00 do 500,00 złotych.

Równie ciekawą usługą dodatkową jest pobranie, czyli COD (cash on demand). Ta opcja umożliwia opłacenie przesyłki przez adresata podczas jej odbioru, dzięki czemu nie musi posiadać swojego konta bankowego. Zazwyczaj koszt tej usługi jest niewielki, a w niektórych biznesach praktycznie niezbędny, np. w przypadku niewielkich i nowych sklepach, których klienci nie darzą z początku zbyt dużym zaufaniem.

Czy nadawanie paczek jest trudne?

Mimo, iż większość osób nadaje paczki stosunkowo rzadko i okazjonalnie, to jednak nie jest to zadanie trudne i czasochłonne, ale tylko w określonych przypadkach. Liczy się między innymi wybór dobrej firmy kurierskiej i domówienie odpowiednich opcji dodatkowych. Zawsze warto skorzystać z platformy skupiającej wszystkie firmy kurierskie, co zdecydowanie ułatwi cały proces i pozwoli na wybór takiej, która spełni wszelkie oczekiwania nadawcy i odbiorcy. Najlepszą propozycją zdaje się być platforma epaka.pl, która skupia usługi praktycznie wszystkich spedytorów i umożliwia łatwy wybór konkretnej firmy. Warto skorzystać z jej możliwości i wykorzystać do tego nowoczesną, przejrzystą i bardzo interaktywną platformę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 16 =