Lepiej zamawiać paczki do domu, czy do punktu firmy kurierskiej

Lepiej zamawiać paczki do domu, czy do punktu firmy kurierskiej?

Zamawianie usługi kurierskiej bardzo często sprawia trudności, szczególnie osobom, które nadają paczki rzadko i okazjonalnie. Większość klientów zastanawia się wówczas, czy warto swoje paczki przekierować do punktu bezpośredniej obsługi danej firmy kurierskiej czy może zamówić ją od razu do domu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a właściwy wybór jest niezwykle istotny, dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, by wybrać odbiór, który będzie idealny w naszym konkretnym przypadku.
Różnice między firmami kurierskimi

Większość firm kurierskich umożliwia dostarczenie przesyłki zarówno do rąk własnych odbiorcy, jak i do punktu obsługi bezpośredniej. Zazwyczaj obie opcje nie są dodatkowo płatne i tym samym ich wybór zależy głównie od upodobań oraz komfortu zlecającego i cechują się zupełnie różnymi zaletami oraz wadami. Oba rozwiązania mimo ogromnych różnic są bardzo ciekawe, dlatego warto je przemyśleć i zastosować takie, które będzie dla nas wygodniejsze.

Odbiór paczki w domu – zalety

To zdecydowanie najczęściej wybierana opcja przez większość osób, lecz nie jest pozbawiona wad. Klienci upodobali ją sobie między innymi ze względu na dużą wygodę. Kurier po odbiorze paczki z sortowni dostarcza ją w konkretnym przedziale czasowym wprost do rąk adresata, dzięki czemu klient może cieszyć się z zakupionej rzeczy dosłownie bez wychodzenia z domu. Zazwyczaj firmy spedycyjne wysyłają wiadomości odbiorcy, które informują ich o planowanej godzinie dostarczenia przesyłki i dają czas na przygotowanie się i ewentualny powrót do domu czy kontakt telefoniczny w celu zmiany godziny.

Kiedy zastosować odbiór paczki w domu?

Odbiór przesyłki kurierskiej w domu ma wiele zalet, dlatego jest najpopularniejszym sposobem dostarczenia przesyłki. Warto wybrać dostarczenie paczki do domu wtedy, kiedy jesteśmy pewni przebywania w nim podczas próby doręczenia, ewentualnie warto wówczas poprosić innego domownika o pokwitowanie odbioru za adresata. To rozwiązanie jest doskonałe również wtedy, kiedy rzecz zamawia osoba starsza, która nie może osobiście wybrać się do punktu obsługi, który często bywa oddalony o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Z zalet takiego sposobu dostarczenia skorzystają także wygodniccy, którzy lubią otrzymywać zakupioną przez internet czy telefon rzecz dosłownie bez wychodzenia z domu. Komfort odbioru przesyłki we własnym domu jest niezwykle wysoki.

Wady odbioru paczki w domu

Jednak taki wybór ma także wady. Najczęstszym powodem irytacji odbiorców przesyłki jest ich nieobecność w domu podczas próby doręczenia. Wówczas kurier jest zmuszony pozostawić awizo i ponowić próbę doręczenia w innym dniu lub poinformować odbiorcę o dostarczeniu przesyłki do najbliższego punktu odbioru za pomocą awizo. Drugą, nie mniej istotną wadą, jest fakt, iż często klienci zamawiają do domu prezenty lub rzeczy, które nie mogą zostać zauważone przez innych domowników lub koniecznie chcemy tego uniknąć. Dostarczenie przesyłki wprost do domu będzie wówczas oznaczało całkowite zdemaskowanie naszych planów lub odkrycie planowanych prezentów.

Odbiór paczki w punkcie – zalety

Coraz częściej stosowanym sposobem dostarczenia paczki jest jej pozostawienie przez kuriera doręczającego w punkcie obsługi. To rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet i tym samym wybierają je świadome osoby w konkretnych przypadkach. Liczy się między innymi elastyczność czasowa podczas odbioru. Adresat jest w stanie podjąć paczkę z punktu praktycznie w każdej chwili, po jej pozostawieniu przez kuriera, i w trakcie godzin pracy. Dzięki temu klient nie musi dostosowywać się pod wyznaczone godziny i może odebrać paczkę podczas drogi do domu lub do pracy, a nawet w chwili dokonywania zakupów. To znakomite rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy adresat ma punkt obsługi tuż obok siebie i może odebrać przesyłkę w kilka minut po otrzymaniu informacji. Kolejną zaletą jest poufność paczki, gdyż można ją odebrać osobiście bez informowania o tym innych domowników. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku chęci sprawienia niespodziewanych prezentów.

Wady odbioru paczki w punkcie

To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Najistotniejszy jest fakt, iż punkt kurierski może być bardzo oddalony od miejsca zamieszkania adresata, a podróż może wymagać pokonania wielu kilometrów, często także czasochłonnego stania w korkach i na światłach. Innym problemem może być bardzo niedogodne usytuowanie placówki, np. w zatłoczonym mieście oraz brak parkingu, co uniemożliwia komfortowe podjęcie bardzo dużej i masywnej przesyłki.

Lepiej zamawiać paczki do domu czy do punktu firmy kurierskiej?
Okazuje się zatem, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę w chwili zamawiania przesyłki. Większość osób stosuje dostarczenie paczki do domu, lecz często lepszym rozwiązaniem może okazać się odbiór w punkcie. Warto zestawić ze sobą wszystkie wady i zalety obu rozwiązań, i zdecydować się na takie, które całkowicie spełni potrzeby odbiorcy. Najważniejsze jest w końcu to, by być w pełni zadowolonym z obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 3 =