Smiling male postal delivery courier man outdoors in front of cargo van delivering package

Od czego zależy czas dostarczenia paczki na terenie Łodzi?

Któż z nas nie chce dostać swojej paczki jak najszybciej? Szczególnie, gdy czekamy na wymarzoną rzecz, którą zakupiliśmy w sieci po długim oszczędzaniu. Jednak czas dostarczenia przesyłki zależy od wielu różnych czynników. Ma na to wpływ: typ dnia, czas nadania, gabaryty przesyłki, wielkość miasta, nasze preferowane godziny odbioru czy nawet… czynniki losowe.

Czas nadania

Jednym z istotnych czynników, który ma wpływ na to, kiedy paczka zostanie dostarczona to czas nadania. Chodzi tutaj o to, że zwykle firmy zajmujące się przesyłkami mają w swoich placówkach wyznaczoną godzinę każdego dnia, do której przesyłki ruszają dalej w trasę. Dlatego bywa, iż stracimy wiele czasu, gdy nadamy naszą paczkę np. wieczorem, bo zostanie ona dopiero wydana do transportu następnego dnia rano. Natomiast jeśli bylibyśmy tam w południe, nasza przesyłka ruszyłaby do adresata z pewnością jeszcze tego samego dnia. Dlatego czasami paczki, które mają iść 24 h lub 48 h, idą o jeden dzień dłużej, gdyż zostały nadane zbyt późno. Lepiej tego unikać, jeśli chcemy, aby nasza nadana przesyłka przyszła do adresata szybciej.

Jaki jest dzień?

Musimy mieć też na uwadze to, że dzień tygodnia nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o czas dostarczenia paczki. Dla większości firm sobota i niedziela są dniami wolnymi od pracy, w których czasie przesyłki nie są dostarczane. Dlatego paczka, która ma dojść w 24 h, często dochodzi później, gdyż musi przeleżeć cały weekend. Oczywiście niektóre usługi dostarczenia przesyłki działają także w soboty czy w całe weekendy. Jednak wiąże się to wtedy zazwyczaj z dodatkowymi opłatami, które mogą być w zależności od naszej sytuacji opłacalne lub nie. Czasami warto dopłacić, aby nasza paczka przyszła szybciej lub by adresat dostał ją wcześniej.

Gabaryty przesyłki

W wielu firmach czas dostarczenia przesyłki zależy od gabarytów samej paczki. Można to wziąć na chłopski rozum. Szybciej kurier rozwiezie więcej mniejszych paczek niż większych. Mniejsze przesyłki sprawiają znacznie mniej kłopotu. Natomiast paczek o dużych gabarytach nie zmieści się wiele podczas transportu, gdyż zajmują dużo miejsca. Ich zapakowanie i wypakowanie wiąże się z większym nakładem pracy i czasu.

Wielkość miasta

Sama wielkość miasta ma także znaczny wpływ na czas dostarczenia przesyłki. Jednak tutaj jest z tym różnie. Możliwe, że przez to, iż w danym mieście jest tak wiele klientów danej firmy kurierskiej, zwiększy ona tam ilość placówek i pracowników. W takim wypadku z racji tego, że mieszkamy w takim mieście – nasza paczka dojdzie do nas znacznie szybciej niż gdyby sytuacja miała miejsce na małej wsi.
Jednak z drugiej strony to właśnie małe wsie mają małą ilość zleceń i dlatego paczka może być tam także szybciej dostarczona. Różnie z tym bywa i trzeba tutaj brać pod uwagę.

Czynnik losowy

Jak mówiła pewna osoba: „W życiu jest pewna tylko śmierć i podatki”. Zawsze pozostaje kwestia czynnika losowego. Dlatego też często paczki dochodzą szybciej lub później z powodu różnych spraw, których nie można przewidzieć. Czasami jest to jakaś większa stłuczka na drodze, która spowodowała korek. Dlatego, mimo iż dostaliśmy telefon od kuriera, że będzie za godzinę, to jest on znacznie spóźniony. Czasami kurier jedzie w jakieś specyficzne miejsce i zabiera wszystkie paczki tam zaadresowane (nawet te świeżo nadane, które powinny zostać wysłane nieco później) i dzięki temu przesyłka dociera szybciej do adresata. Trzeba także wziąć tutaj pod uwagę czynniki pogodowe, które bywają nieobliczalne.
Zatem czas dostarczenia przesyłki zależy od wielu czynników, które można zrozumieć, ale także od wielu, których nie można przewidzieć i na które nie ma się wpływu. Pamiętajmy jednak, że w kilku przypadkach to do nas zależy to, czy dana paczka przyjdzie szybciej od odbiorcy, czy też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 13 =