Z jakich środków transportu korzystają kurierzy

Z jakich środków transportu korzystają kurierzy

Branża logistyczna jest niezwykle wymagająca dla przedsiębiorców, gdyż charakteryzuje się potrzebą posiadania ogromnego zaplecza pojazdów mechanicznych. Z tego powodu powstawanie nowych firm i ich rozwój jest długi, żmudny i bardzo niepewny, dlatego niewielu przedsiębiorców na to się decyduje. Firmy kurierskie mają za zadanie dostarczyć przesyłkę do odbiorcy w jak najkrótszym czasie i mają do dyspozycji swoich pracowników oraz wiele pojazdów. Jednak najważniejsze jest idealne planowanie logistyczne oraz siatka placówek, magazynów i sortowni, które umożliwią sprawne przekierowanie przesyłki w dalsze miejsca. Warto poznać tę kwestię od środka i zobaczyć, z jakich środków transportu korzystają kurierzy.

Jak działa firma kurierska?

Działanie firm spedycyjnych jest bardzo skomplikowane, a szybki dowóz paczki jest wypadkową działania wielu elementów. Pracownik firmy kurierskiej odbiera paczkę od nadawcy i w ten sam dzień dowozi ją do najbliższej sortowni. Tam paczka jest rozładowywana i skanowania za pomocą elektronicznych skanerów, które umożliwiają jej śledzenie on-line i chronią przed zagubieniem. Później przesyłka jest kierowana do kolejnej sortowni, tym razem znajdującej się bliżej miejsca przeznaczenia i jest przewożona wraz z innymi przez duży samochód ciężarowy. Paczka musi podczas podróży pokonać wiele kilometrów i często odwiedza podczas trasy wiele przystanków. Z ostatniej sortowni paczka jest odbierana przez kuriera doręczającego i transportowana wprost do rąk odbiorcy. A wszystko w czasie nie dłuższym niż 24 godziny.

To oznacza jedno – ogromne wymagania względem wielkości i typu floty. Początkujące firmy transportowe mogą działać tylko na obszarze jednego kraju, dzięki czemu mogą polegać tylko i wyłącznie na przewozie za pomocą samochodów dostawczych i ciężarowych. Z kolei duże firmy międzynarodowe muszą mieć na wyposażeniu także samoloty, którymi w szybkim czasie mogą przewieźć paczki z jednego końca świata wprost na drugi.

Samoloty w dużej firmie spedycyjnej

To właśnie największe firmy spedycyjne, świadczące także usługi międzynarodowe, muszą posiadać w swojej flocie także samoloty, które umożliwią dostarczenie paczki w ustalonym terminie. Bez floty powietrznej dostarczenie paczek do oddalonych krajów byłoby niemożliwe w szybkim czasie, a także zupełnie nieopłacalne z punktu widzenia ekonomii. Największą liczbę samolotów posiada firma UPS, która na ten moment dysponuje 237 własnymi samolotami różnego rodzaju i w kilku wielkościach, a także 420 sztuk samolotów czarterowych lub wynajmowanych krótkoterminowo. FedEx z kolei ma na ten moment około 39 sztuk samolotów w ciągłym użytku. Co ciekawe, flota powietrzna UPS codziennie wykonuje 1077 lotów krajowych oraz 1090 lotów międzynarodowych, co oznacza, iż na niebie ciągle znajduje się minimum jeden samolot, który transportuje wiele przesyłek do miejsca docelowego.

W celu wyładowania i załadowania paczek, firmy spedycyjne muszą również posiadać huby lotnicze, które umożliwiają obsługę samolotów i rozładunek wielu tysięcy przesyłek. Zazwyczaj huby są rozmieszczone w równych odległościach i umożliwiają szybki transport paczek w wiele miejsc na świecie. Firma UPS posiada około 20 hubów lotniczych, z czego większość znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Z kolei firma DHL dysponuje trzema hubami – w Cincinnati, Lipsku oraz Hong-Kongu.

Samochody dostawcze i ciężarówki

Po rozładowaniu przesyłek z samolotu należy je przetransportować do kolejnego przystanku za pomocą pojazdów typu TIR. Dzięki ich dużej ładowności, te samochody ciężarowe mogą przewieźć do kolejnej sortowni nawet wiele tysięcy sztuk przesyłek naraz i umożliwić ich kolejne oddelegowanie do następnego przystanku do miejsc docelowych już za pomocą mniejszych samochodów dostawczych używanych przez kurierów doręczających. Zazwyczaj są to stosunkowo niewielkie auta, którymi pracownik firmy kurierskiej dowozi paczkę na miejsce. Nieduże wymiary zewnętrzne mają umożliwić sprawne manewrowanie w większości miejsc.
Większość firm dysponuje bardzo dużą flotą. Dla przykładu znany przewoźnik DHL na ten moment posiada niespełna 99 000 sztuk samochodów, w tym tych ciężarowych oraz mniejszych, dostawczych. Marka UPS z kolei niecałe 110 000 aut różnego rodzaju, a także 800 pojazdów napędzanych paliwem alternatywnym. Co ciekawe, w firmie DHL stawia się na ekologię, dlatego we flocie znajduje się również niecałe 8000 rowerów, którymi kurierzy doręczają niewielkie przesyłki w bardzo zatłoczonych miastach. Wbrew pozorom zdecydowanie szybciej niż za pomocą samochodów dostawczych. Firma DPD z kolei posiada w stałym użytku około 18 000 sztuk samochodów dostawczych oraz ciężarowych.

Reasumując, każda firma kurierska musi posiadać wiele pojazdów, bez których prowadzenie tej działalności nie byłoby możliwe. Wielkość floty jest uzależniona między innymi od ilości krajów objętych działaniem danej marki oraz sposobem realizacji wysyłek. Warto zatem przy zlecaniu kolejnej usługi kurierskiej zastanowić się chwilę nad złożonością tego procesu i ogromnym poziomem skomplikowania. Za dostarczenie paczki do odbiorcy odpowiadają dziesiątki osób, wiele samochodów, czasami także samoloty, a także mnóstwo godzin planowania konkretnej trasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 2 =