Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Najważniejsze informacje w temacie bruksizmu

Najważniejsze informacje w temacie bruksizmu podane są na witrynie online gabinetu psychologicznego Spokój w Głowie. Schorzenie to dotyka coraz większą część populacji, a więc znaczące jest to, by poznawać powód zgrzytania zębami i przede wszystkim mieć wiedzę, iż jest ona związana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, charakteryzujące się zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów w trakcie dnia lub najczęściej w czasie spania. Powoduje to pocieranie pomiędzy zębami i w efekcie, ich zużycie.

Bruksizm nad wyraz często pojawia się u dzieci, redukując częstotliwość pojawiania się w okresie dojrzewania. Na stronie gabinetu podane są dokładne symptomy bruksizmu, tak samo u najmłodszych, ale też u osób starszych. Na takiej podstawie można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami rzeczywiście wiąże się z bruksizmem. Czymś pewnym jest to, iż jeśli rzeczywiście będzie dochodziło do częściej pojawiającego się aniżeli standardowo zgrzytania zębami, to najważniejsze jest by zareagować bezzwłocznie i jak najszybciej wybrać się do dentysty. Jeżeli będzie to niezbędne, można też skierować się do psychologa.

Jest to wskazane szczególnie wówczas, gdy chory zmaga się z silną sytuacją wywołującą stres. Sporo osób po jakimś czasie będzie odczuwać skutki zgrzytania zębami. Nie zawsze szybko ktoś jest zorientowany, że ma taki kłopot. Niestety bruksizm może doprowadzać do: ścierania się zębów, uszkodzeń szkliwa, ukruszenia zębów, bólu skroni, bądź sztywnych mięśni twarzy. Chory który zmaga się z bruksizmem ma też zwiększone problemy z utrzymaniem wysokiej jakości snu w nocy, czyli może się u niego rozwijać brak snu.

Terapia bruksizmu przede wszystkim polega na hamowaniu negatywnych rezultatów. Poza leczeniem dentystycznym, bazującym na zakładaniu specjalnie zaprojektowanej szyny, wprowadzone może być leczenie u psychologa. W niektórych przypadkach jest też podawana toksyna botulinowa na jeden z mięśni twarzy, co minimalizuje rezultaty napięcia żuchwy. Jeżeli pacjent trafia do eksperta od psychologii, to głównie wypracowane będą strategie, umożliwiające lepsze zarządzanie stresem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz